ویبولیتن چیست ؟

وی‌بولتین (به انگلیسی: vBulletin) یکی از نرم‌افزارها و سیستم‌های مدیریت انجمن است. این برنامه جزو یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای ساخت انجمن‌های گفتگوست که رایگان نیست. این سیستم از برنامه نویسی پی اچ پی (PHP) نوشته شده و توسط شرکت Jelsoft Enterprises عرضه می‌شود.

نگاهی به تاریخچه ویبولتین :


اولین نگارش ویبولتین در سال ۱۹۹۹ منتشر شد که شهرتش بیشتر به خاطر شباهت با سیستم UBB.classic بود. زیرا UBB.classic با سیستم پرل نوشته شده بود و وی‌بولتین همان امکانات را با استفاده از php عرضه می‌کرد. بعد از آن وی‌بولتین Lite و سپس وی‌بولتین ۲ منتشر شد که بیشتر مسائل امنیتی وی‌بولتین را حل کرده بود. سپس نگارش ۳ که تغییرات اساسی را در بر گرفته بود انتشار یافت که حاوی امکاناتی از قبیل استفاده اس CSSها و آژاکس و غیره بود. پس از نگارش سوم وی‌بولتین که با استقبال زیادی مواجه شد، وی‌بولتین نگارش ۴ منتشر شد که علاوه بر امکانات جدید دارای بخش مدیریت محتوا نیز بود. ضمن اینکه افزودنی‌های برنامه امکاناتی مثل ایجاد سیستم مدیریت وبلاگ و مرتبط کردن سایت با سایت فیس بوک را اضافه کرد. واپسین نگارش منتشر شده وی‌بولتین ۵ (ارتباط) است. در وهله نخست در این نگارش به مباحث امنیّتی توجه ویژه‌ای شده و همچنین به صورت ویژه‌ای حالت انجمنی به حالت یک جامعه مجازی (بیشتر شبیه به فیس‌بوک) تغییر یافته. برای مثال علاوه بر قابلیت پست گذاشتن در تاپیک‌ها، کاربران قادر خواهند بود کامنتی برای هر مطلب قرار دهند و نظر خود را بصورت مختصر اعلام نمایند. از ویژگی‌های دیگر نگارش جدید، سئوی بسیار جهش یافته نسبت به نسخه‌های قبلی‌ست. به گونه‌ای که دیگر نیازی به نصب برنامه‌ها و پلاگین‌های جانبی مانند VBSeo نیست. ظاهر وی‌بولتین و استفاده بهینه تر از جی‌کوئری نیز از ویژگی‌های جدید نگارش پنجم است. قیمت این نگارش هم‌اکنون برای ارتقاء از نسخه‌های قبلی به این نسخه ۲۰۹٫۰۰$ و هزینه لایسنس جدید نیز برابر با ۲۴۹٫۰۰$ است.

انواع ویبولتین + لیست امکانات :  • ویبولتین سوییت
  • ویبولتین کلاسیک


ویبولتین نال چیست ؟

ویبولتین نال شده ، ویبولتینی است که کال بک های آن در بین فایل های PHP حذف شده است . شما زمانی میتوانید با خیال آسوده از ویبولتین نال شده استفاده کنید که دارای هاست وارز باشید . این به معنای آن نیست که در هاست غیر وارز امکان نصب ویبولتین وجود ندارد . در صورتی که به سایت ویبولتین گزارشی ارسال نشود ، ویبولتین با سایت شما کاری نخواهد داشت .

ویبولتین لایسنس دار چیست ؟

ویبولتین یک اسکریپت انجمن ساز غیر رایگان می باشد و برای استفاده از آن باید لایسنس تهیه کنید لایسنس چیست ؟ لایسنس به معنام حق اشتراک یا همان ابونمان است که چه در زندگی روزمره و چه در دنیای مجازی ما بایستی انرا پرداخت کنیم

چه تفاوتی بین نسخه لایسنس دار و نسخه نال شده وجود دارد ؟


در حقیقت از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی بین این دو نسخه وجود ندارد و تنها تفاوت ویبولتین نال و اورجینال در پرداخت اشتراک می باشد که برای استفاده از نسخه اورجینال باید هزینه ای پرداخت کنید و لایسنس ویبولتین تهیه کنید اما برای استفاده از نسخه نال احتیاج به پرداخت هیچ هزینه ای نیست .

مزایای استفاده از نسخه اصلی چیست ؟  • دسترسی سریع تر به نسخه های ویبولتین
  • دریافت لایسنس شخصی شما که معتبر و اصلی است و فاقد هر گونه تغییرات غیر رسمی است. ( عدم ترس از بسته شدن سایتان توسط شرکت ویبولتین )
  • امکان بهره مندی از سایت رسمی vbulletin.com و vbulletin.org برای پرسش و پاسخ و دریافت هک و پلاگین . قالب های متعدد است.
  • امکان واگذاری به اشخاص دیگر
  • امکان استفاده از انجمن رسمی ویبولتین
  • و…